Neuvědomělá krása

March 9, 2015

Po spolupráci s módní fotografkou Jarkou Hrnčárkovou jsem pro Vás připravila následující článek, který byl publikovaný ve zkrácené verzi  i na jejím blogu.

 

V dnešní době, kdy na nás ze všech stran útočí mediální masáž v podobě hubených modelek s dokonalým make-upem nebo svalovců na stránkách časopisů není vůbec jednoduché se s nimi nesrovnávat a nechtít být také tak dokonalí. Ale je dobré si uvědomit, že to jsou také jenom lidé z masa a kostí jako jsme my, a že každý z nás může vypadat úžasně, když je nám věnována stejná péče.

 

Zaujal mě v tomto smyslu následující  experiment, ve kterém  kreslíř nakreslil dvě podoby stejné ženy, kterou neviděl osobně. První na základě jejího vlastního popisu a druhou na základě popisu jiné osoby. Bylo zajímavé, jak moc se tyto ženy podceňovaly ve srovnání s realitou. 

 

 

Jak vlastně vznikají komplexy z vlastního vzhledu a jak se jich zbavit?

 

Většina našich komplexů je spojena se špatnými zážitky z dětství anebo z dospívání, kdy jsme se cítili nebýt dostatečně přijímáni těmi, kdo nám byli nebo měli být nejblíže. Mnozí z nás pak na nedostatečné sebevědomí reagují buď tím, že negativní přesvědčení svého okolí vezmou za své a začnou se podle něj chovat, to znamená , že poslechnou vnitřní hlas, který jim říká, že za nic nestojí, nejsou hezcí. Nebo naopak začnou přehnaně sledovat jakoukoli nedokonalost na sobě a na svém těle a snaží se stát dokonalými a perfektními, tedy takovými, aby je už nikdo nikdy nemohl kritizovat. Aby nikdo nepoznal, že jsou nedokonalí. Jednoduše řečeno, stydí se pak za to, že nejsou v nějakém ohledu dost dobří, a proto ze sebe dělají supermany nebo nadženy, které jsou tak skvělé, krásné a výkonné, až se z těch neustálých požadavků na sebe zhroutí.

 

Jak se začít mít rád/a takový/á jaký/á jsem?

 

Prvním krokem k nalezení vnitřní pohody je tedy si uvědomit, že jsme hodnotné bytosti a naše myšlenky nejsou často objektivní. Jednoduše řečeno, to co nám běží v hlavě nemusí odpovídat realitě. Myšlenky můžeme ovlivnit prací na sobě, psychoterapií zaměřenou na změnu získaných myšlenkových schémat, například kognitivně- behaviorální terapií. Získat zpětnou vazbu na svůj vzhled lze však také  pozitivním zážitem s korektivním účinkem, například při focení s profesionálním fotografem. 

 

 

 

Mgr. Iva Katzerová, M.A.

 

 

 

 

 

 

Please reload

Články
Please reload

Tagy
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus